Przejazdy kolejowe stanowią ważny element infrastruktury transportowej, jednak ich bezpieczne przekraczanie wymaga zachowania szczególnej ostrożności. W niektórych krajach, ze względu na różne czynniki, liczba wypadków na przejazdach kolejowych jest szczególnie wysoka. W tym artykule przedstawimy 5 krajów, w których dochodzi do największej ilości wypadków na przejazdach kolejowych.
1. Indie
Indie to kraj, który charakteryzuje się bardzo rozwiniętą siecią kolejową, jednak liczba wypadków na przejazdach kolejowych jest tam bardzo wysoka. Według danych z 2019 roku w Indiach miało miejsce aż 14 000 wypadków na przejazdach kolejowych, co stanowi około 37 wypadków dziennie.
2. Rosja
Rosja to kolejny kraj, w którym liczba wypadków na przejazdach kolejowych jest bardzo wysoka. Według danych z 2020 roku w Rosji miało miejsce ponad 300 wypadków na przejazdach kolejowych, w których zginęło 267 osób.
3. Polska
W Polsce liczba wypadków na przejazdach kolejowych również jest dość wysoka. Według danych z 2020 roku w Polsce miało miejsce 65 wypadków na przejazdach kolejowych, w których zginęło 24 osoby.
4. Meksyk
Meksyk to kolejny kraj, w którym liczba wypadków na przejazdach kolejowych jest znaczna. Według danych z 2019 roku w Meksyku miało miejsce ponad 500 wypadków na przejazdach kolejowych, w których zginęło 420 osób.
4. Stany Zjednoczone
Stany Zjednoczone to kraj, w którym liczba wypadków na przejazdach kolejowych jest bardzo wysoka. Według danych z 2019 roku w USA miało miejsce ponad 2 200 wypadków na przejazdach kolejowych, w których zginęło 819 osób.
Przyczyny tak wysokiej liczby wypadków na przejazdach kolejowych mogą być różne, w tym: brak środków na modernizację infrastruktury, brak edukacji i informacji dla użytkowników dróg, niedostateczna liczba sygnalizatorów ostrzegawczych, a także nieodpowiedzialne zachowanie kierowców i pieszych.
Aby poprawić te statystyki w Polsce niezbędne jest wdrożenie systemów zabezpieczających głównie na niestrzeżonych przejazdach kolejowych typu D. Jednym z takich rozwiązań jest system monitoringu i analizy zdarzeń SAFECROSS, którego celem jest poprawa bezpieczeństwa na przejazdach kolejowych. Obecnie wdrażany jest w wersji demo w kilku miejscach w Polsce.